Намалување на трошоците за патување во странство

Кога средствата се ограничени, годишниот одмор може брзо да се пренесува на дното на листата на "луксузни предмети" и да се жртвува, но тие не треба да бидат. Со купување наоколу и да бидете паметни со вашата готовина, незаборавни, авантуристички и егзотични патувања во странство се сеуште прифатливи.

Еве некои врвни совети за да ги намалите трошоците, и вашите аспирации за одмор.

Евтин автомобил изнајмување

Имањето свој превоз може да биде многу поекономично отколку да се потпирате на јавниот превоз, особено кога има мала група од вас патување. Можете да резервирате евтини автомобили изнајмување преку изнајмување на автомобили Избор, и да го собере или отфрли вашето возило на практично секој аеродром, пристаниште или град насекаде во светот. Згора на тоа, секогаш постојат сезонски договори и попусти, па редовно проверувајте ја веб-страницата или пријавете се на нашиот билтен за новости за нашите понуди.

Хостели и туристи

Ако вашето единствено искуство за престој во хотел е како тинејџер на школско патување каде што мораше да споделите ладна, извонреден дом со сомнителна арома и многу места каде што големите пајаци требаше да се демнат, тогаш сте во лекување. Индустријата за накит е во подем и ова значи одлично сместување е достапно во рок дното цени, во целиот свет. Некои од нив имаат приватни спални, топли кади, се среќаваат и ги поздравуваат BBQ, кучиња кои можете да пешачите, бесплатни ноќи ... листата е буквално бесконечна. Истражување потенцијални места да остане на интернет - не само хостел веб-сајтови, но клиент критика и патување блогови; тие ќе ви дадат чесна слика за тоа што да очекувате и каде да добиете добра зделка.

Кампување

Има неколку места во светот кои немаат сместување во засолниште, но ако планирате да останете чисти од цивилизацијата неколку дена и да го напиете прекрасното на отворено, тогаш кампувањето е одлична и евтина алтернатива. Откако ќе добиете автомобил за изнајмување, имате слобода да носите многу опрема со вас и да се разликувате каде што ќе останете.

Супермаркети

Да, јадење надвор кога на одмор е фантастично, но за буџетот свесен; храната е храна. Додека вашиот стомак е полн и среќен, вашиот одмор се случува токму онака како што треба. Наместо да јаде секоја вечер, направете го тоа можеби еднаш или двапати, но во меѓувреме, да пазарувате на локални супермаркети и пазари. Не само што вашата заштеда ќе биде огромна, но ќе бидете во можност да се вози до живописните места и да ручате на страна на една планина, на плажа, во пештера со свеќи - изборите се бескрајни. Ако е жешко, варен оброк сте по, тогаш комунални кујни во хостели во backpacker се добро опремени со сите опрема за готвење што можеби ќе треба, но што е уште поважно, повеќето од нив се полни со голем број на бесплатни зачини за да ви помогнат да џезувате состојки.

Онлајн попусти

Планирањето напред може да биде вистински заштедувач на пари. Ако знаете за одредена атракција што би сакале да ја посетите во градот на кој ќе одите, како што е аквариум или музеј, веројатно ќе најдете "2 за понуди на 1" наведени на нивните веб-страници кои не се достапни на влезните порти. Истото важи и за паркирање; многу големи автоперални оператори нудат попусти за плаќање однапред.

Прашај за пари!

Тоа може да изгледа дрзок, но ако вашите пријатели и семејство знаат дека заштедите на одмор, барајќи од нив да добиете парични донации во валутата што ќе ви треба, ќе ги спасите да се расправате за потребата да купувате наоколу вистински подарок и пари е неверојатно лесно да се заврши. Ти всушност им прави услуга. Но, уште повеќе, ако не сте многу добри во штедењето, без разлика колку е голема искушението, нема да можете да ги прекршите вашите пари за одмор. Само не заборавајте да ги испратите разгледница од каде и да одите како благодарам.