Почивни празници во Ланзароте

Lanzarote

Lanzarote

Како една од најпосетуваните дестинации на Канарските Острови, Ланзароте има добро развиени одморалишта и атракции кои придонесуваат да се биде познат како одлична дестинација за оние кои имаат буџет, семејства и млади групи кои го земаат својот прв независен одмор далеку од мама и тато. Но, далеку од најголемите и најпрометните места, традиционалните градови и села во Ланзароте отидоа во голема мера непроменети и ова ги прави вистинска атракција за оние кои сакаат фантастичен пауза на една убава островска локација.

Arrieta

Ова мало рибарско село седи на североисточното крајбрежје на островот и е совршено место за да се ослободи назад и да уживате во мир и тишина. Има песочен залив за да се сончаат, и кога треба да се изладите можете само да одам во чистите води за пливање, шнорхел или нуркање. Постојат некои фантастични ресторани за морска храна овде, но истакната е уникатната, еколошко сместување достапно само десет минути пешачење надвор од селото. Куќата на Finca de Arrieta има филозофија за зачувување на пејзажот и животната средина во Ланзароте, така што меѓу изборот на приватно или заедничко сместување во јуртите или домовите, ќе најдете сончев загреан базен, "чесна продавница" за сите одредби што ви се потребни и голем број на локално извори храна и вина сите со поглед на планините на едната страна и на морето од друга страна. Блаженство!

Yaiza

Ова село кое граничи со Националниот парк Тиманфаја е два пати именувано како "најубаво село во Шпанија". Помалку од 300 луѓето живеат тука и тоа значи дека од туристичка гледна точка, има многу малку да се направи што, ако барате мирен одмор е само совршено. Денови надвор, можете да го посетите брегот кој е само десет минути возење далеку, или за нешто навистина уникатно, главата длабоко во Timanfaya и посета на ресторанот El Diablo кој користи топлина од вулканот да готви вашиот оброк. Од тука, ќе добиете панорамски поглед на самиот парк и можете да уживате во пејзажот од каде било во кружниот ресторан додека јадете.

Orzola

Се наоѓа на најсеверниот врв на островот, ова село има корист од некои од најдобрите, бели песочни плажи кои се контраст од сивите вулкански песок на јужниот брег, но можеби уште поважно, ова се и некои од најтивките плажи. Плитките води се кристално чисти и градот е мирен, но уште повеќе е островот Ла Грасиоса, што е само дваесет минути возење со брод далеку. Овој мал остров нема автомобили, нема патишта и само неколку стотини жители, што го прави едно од најтивките места во Канарските острови. Тури на островот може да се земе во 4 × 4 џипови, а сместувањето може да се најде во пристаништето Калета де Себо, ако одлучите дека сакате да останете преку ноќ. Бидете сигурни дека ако сте таму по зајдисонце, не заборавајте да погледнете нагоре, отсуството на светлина и загадувањето овде прави ѕвездата да гледа вистинско лекување.

Дали сте застанале на било какви далечни или мирни места на Ланзароте кои ќе ги препорачате? Би сакале да ги слушнеме вашите предлози, па можете слободно да ги испраќате заедно со сите фотографии и ќе бидете сигурни дека ќе се додадат во нашиот водич и фото галерија!