Pushime në Lanzarote

Lanzarote

Lanzarote

Si një nga destinacionet më të vizituara të ishujve të Kanarisë, Lanzarote ka zhvilluar vendpushime dhe atraksione të cilat kontribuojnë në atë që njihet si një destinacion i madh për ata me një buxhet, familjet dhe grupet e reja që marrin pushimin e tyre të parë të pavarur larg nënës dhe babait. Por, larg nga vendet më të mëdha dhe më të ngarkuara, qytetet dhe fshatrat tradicionale të Lanzarote kanë shkuar kryesisht të pandryshuara dhe kjo i bën ata një atraksion të vërtetë për ata që dëshirojnë një pushim të qetë në një vend ishull të bukur.

Arrieta

Ky fshat i vogël peshkimi ulet në bregun lindor të ishullit dhe është një vend i përkryer për të hedhur poshtë dhe për të shijuar paqen dhe qetësinë. Ka një gji me rërë që të bie dielli, dhe kur duhet të qetësohesh, mund të futesh vetëm në ujërat e qarta për një notim, zhytje ose zhytje në skuba. Ka disa restorante fantastike ushqimesh këtu, por në pah është strehimi unik, eko-miqësor në dispozicion vetëm një shëtitje dhjetë minuta jashtë fshatit. Guest house Finca de Arrieta ka një filozofi të ruajtjes së peizazhit dhe mjedisit të Lanzarote, kështu që midis një zgjedhjeje të akomodimit privat ose të përbashkët në yurts ose llozha, ju do të gjeni një pishinë diellore të nxehtë, një 'dyqan të ndershëm' për çdo dispozitë që ju nevojitet dhe një gamë të ushqimit në vend dhe verërave të gjitha me një pamje të maleve në njërën anë dhe detit në anën tjetër. Bliss!

Yaiza

Ky fshat që kufizohet me Parkun Kombëtar të Timanfaya është quajtur dy herë si 'Fshati më i Prirë në Spanjë'. Më pak se njerëzit e 300 jetojnë këtu dhe kjo do të thotë që nga pikëpamja turistike ka shumë pak për të bërë, nëse jeni duke kërkuar një largim të qetë është vetëm i përsosur. Për ditë jashtë, ju mund të vizitoni bregdetin që është vetëm një makinë dhjetë minuta larg, ose për diçka të vërtetë unike, kokë thellë në Timanfaya dhe vizitoni El Diablo Restorant i cili përdor ngrohjes nga vullkani për të gatuar ushqimin tuaj. Prej këtu, ju merrni pamje panoramike të parkut vetë dhe mund të shijoni peisazhin nga kudo në restorantin rrethor ndërsa ju të hahet.

Orzola

E vendosur në majën më veriore të ishullit, ky fshat përfiton nga disa nga plazhet më të bukura me rërë të bardhë të cilat janë një dallim nga rërrat e errëta vullkanike të bregdetit jugor, por ndoshta më e rëndësishmja, këto janë disa nga plazhet më të qetë. Ujërat e cekëta janë kristal e qartë dhe qyteti është i qetë, por edhe më shumë është ishulli La Graciosa që është vetëm një varkë njëzet minuta udhëtim larg. Ky ishull i vogël nuk ka makina, pa rrugë dhe vetëm disa qindra banorë, duke e bërë atë një nga vendet më të qetë në Kanaritë. Tours të ishullit mund të merren në 4 × 4 xhipa, dhe akomodimi mund të gjendet në portin e Caleta de Sebo nëse vendosni të dëshironi të qëndroni gjatë natës. Sigurohuni që nëse jeni atje pas perëndimit të diellit, ju kujtohet të kërkoni, mungesa e dritës dhe ndotja këtu e bën star-gazing një trajtim të vërtetë.

A keni qëndruar në ndonjë vend të largët apo të qetë në Lanzarote që ju do të rekomandoni? Do të donim të dëgjonim sugjerimet tuaja, prandaj mos ngurroni t'i dërgoni ato së bashku me ndonjë fotografi dhe ne do të sigurohemi që ata të shtohen në udhëzuesin dhe galerinë tonë të fotografive!